صفحه اصلی / تازه ترین خبرها... / حسن‌زاده: سرمایه‌گذاری در حوزه کتاب کودک و نوجوان را افزایش دهیم

حسن‌زاده: سرمایه‌گذاری در حوزه کتاب کودک و نوجوان را افزایش دهیم

 

فرهاد حسن‌زاده، نویسنده کودک و نوجوان در برنامه «خادمان کتاب»

از مهجوریت کتاب گلایه کرد و خواستار سرمایه‌گذاری

بیشتر در حوزه کتاب کودک و نوجوان شد و از مسئولان آموزش و پرورش درخواست کرد تا همکاری بیشتری با نویسندگان و دست‌اندرکاران این حوزه داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) برنامه «خادمان کتاب» با حضور حامد طراحی، مدیر امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سعید امینی، معاون آفرینش و اجرا و سرپرست روابط عمومی منطقه ۱۱، فتح‌الله فروغی، مدیر انتشارات شورا، فرهاد حسن‌زاده، نویسنده کودک و نوجوان، احمد آذربایجانی، مدیر انتشارات سرو یاسین و جمعی از فعالان حوزه کتاب، عصر سه‌شنبه ۱۶ آذرماه در پردیس سینمایی رازی برگزار شد.

سعید امینی، معاون آفرینش و اجرا و سرپرست روابط عمومی منطقه ۱۱، در این برنامه با اشاره به برتری قلم بر حافظه از مهجوریت کتاب و کتابخوانی سخن گفت و افزود: برنامه‌های کتابخوانی بخش لاینفک برنامه‌های سازمان است و باید از زحمات کتابداران منطقه تقدیر و تشکر کرد.

وی ادامه داد: اهمیت کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست و رسالت عمده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ترویج کتاب و کتابخوانی در میان اقشار مختلف جامعه است.

ملیحه معلم، معاون مدیر پژوهشی سازمان سمت نیز در این نشست ضمن بیان مطالبی درباره لزوم استمرار چنین برنامه‌هایی، اظهار کرد: دستاوردهای فعالان حوزه کتاب در راستای رشد جامعه است و سبب اعتلای آن می‌شود، اما متاسفانه خادمان این عرصه گمنام هستند و برگزاری چنین برنامه‌هایی سبب ایجاد انگیزه در آن‌ها و شناسایی‌شان می‌شود.

وی همچنین درباره نحوه تهیه کتاب‌های دانشگاهی گفت: در طی سالیان گذشته بیش از دو هزار عنوان کتاب با ۳۲ موضوع و گروه در این سازمان تهیه شده است.

معلم در ادامه با اشاره به اهمیت ویراستاری آثار منتشر شده و از فرشته سنگری و مریم جابری برای انجام کارهای ویراستاری در سازمان سمت تقدیر کرد.

فتح‌الله فروغی، عضو هیات مدیره ناشران و کتابفروشان نیز در این آیین ضمن قدردانی از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی بیان کرد: وضعیت کتاب و کتابخوانی در کشورمان اصلا خوب نیست و باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام شود، زیرا راه برون‌رفت از چالش‌های فرهنگی منطقه، گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشترین تمرکز کتاب در منطقه ۱۱ وجود دارد و از مسئولان منطقه می‌خواهیم برای فراهم‌آوری فرصت بیشتر برای توزیع بهتر کتاب به ما کمک کنند.

فرهاد حسن‌زاده، نویسنده کودک و نوجوان نیز در این نشست از مهجوریت کتاب گلایه کرد و گفت: مسئولان مرتبط با کتاب و کتابخوانی باید به خاطر این وضعیت عذرخواهی کنند.

وی در ادامه خواستار سرمایه گذاری بیشتر در حوزه کتاب کودک و نوجوان شد و از مسئولان آموزش و پرورش درخواست کرد تا همکاری بیشتری با نویسندگان و دست‌اندرکاران این حوزه داشته باشد.

احمد آذربایجانی، مدیر انتشارات سرو یاسین نیز در این نشست خادمان واقعی کتاب را خوانندگان و به‌ویژه کودکان و نوجوانان دانست.

در ادامه این برنامه از فرهاد حسن‌زاده، نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن، مریم جابر، مترجم و ویراستار برتر، فرشته سنگری، مدیر فروشگاه افرا تاب، به‌عنوان فروشنده کتاب برتر، هادی حسین‌زادگان، مدیر پخش ققنوس و توزیع‌کننده برتر، احمد آذربایجانی، مدیر انتشارات سرو یاسین و انتشارات برتر تقدیر شد.

لیلا محمودی، مدیر کتابخانه فناوری اطلاعات، یوسف ابراهیم‌زاده، کتابدار کتابخانه فناوری اطلاعات، حامد یزدانی، مدیر کتابخانه شهید غدیریان، سپیده رمضان‌پور کتابدار کتابخانه شهید غدیریان، مسلم اسماعیلی مدیر کتابخانه رازی و حمید فلاحتی و عفت مهربانی کتابداران کتابخانه رازی به عنوان کتابداران برتر نیز در این آیین تجلیل شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *