صفحه اصلی / تازه ترین خبرها... / خواندن به وقت شهریور/ دو طرح کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

خواندن به وقت شهریور/ دو طرح کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دو طرح «پیک کتاب» و «پاتوق کتاب» را با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی در میان شهروندان اجرا کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران  تابستان امسال با ماه مبارک رمضان آغاز شد و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز با توجه به همزمانی با ماه مبارک رمضان، برنامه‌های ویژه‌ای به این مناسبت معنوی اجرا کرد و بعد از اتمام ماه مبارک، برنامه‌های تابستانه شروع به کار کرد. برنامه‌هایی که از تنوع قابل توجهی برخوردار است و ویژه‌برنامه‌هایی هم به منظور گسترش فرهنگ کتابخوانی در بین شهروندان در نظر گرفته شده است. در این گزارش قصد داریم به دو برنامه تخصصی حوزه کتاب و کتابخوانی به نام‌های «پیک کتاب» و «پاتوق کتاب» بپردازیم.

بهره‌مندی تمام اقشار از خدمات کتابخانه‌ای
یکی از برنامه‌های مهم تابستان امسال، برنامه‌ای با عنوان «پیک کتاب» است که خدمات کتابخانه‌ای را برای تمامی اقشار شهروندان تهرانی در کتابخانه‌های مناطق ۲۲ گانه و با همکاری پیک بادپا فراهم می‌کند.

حامد طراحی، مدیر امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری درباره پیک کتاب می‌گوید: «پیک کتاب یکی از خدمات جدید سازمان فرهنگی هنری است که به شهروندان ارائه می‌شود. در این طرح شما از منزل می‌توانید در کتاب‌های کتابخانه محل سکون خود را جست‌وجو کنید و کتاب مورد نظر را درب منزل تحویل بگیرید. پس از مطالعه نیز با کتابخانه تماس می‌گیرید تا کتاب را از شما دریافت کنند و به کتابخانه برگردانند.»

در این طرح فرهنگی نهادهای مختلفی مشارکت دارند که از آن جمله می‌توان به شهرداری تهران، سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و امور جانبازان و ایثارگران، نهادهای خیریه مانند خانه‌های سالمندان و… اشاره کرد. ارائه خدمات کتابخانه‌ای به اعضای خاص با اهداف حمایتی و ترویج فرهنگ مطالعه و استفاده از بستر خدمات کتابخانه‌های بزرگ مناطق در جریان بخشی به هدایت برنامه‌های فرهنگی به عنوان اهداف این طرح تعیین شده است.

دریافت کتاب در منازل، هدف اصلی پیک کتاب
در حال حاضر طرح پیک کتاب فقط برای اعضای ویژه کتابخانه‌ها اجرا می‌شود، یعنی اعضایی که فعالیت‌های کتابخانه‌ای بیشتری دارند. اما جای نگرانی وجود ندارد، عضویت در کتابخانه‌های مناطق ۲۲ گانه کار سختی نیست. کافی است به نزدیک‌ترین کتابخانه محل سکونت خود مراجعه کنید و مراحل عضویت را بگذرانید. بعد از انتخاب به عنوان عضو فعال، برای اطلاع از چگونگی اجرای این برنامه در منطقه محل سکونت می‌توانید به شبکه کتابخانه‌های عمومی شهر تهران به نشانی www.tlib.ir مراجعه کنید.

این طرح از ۲۰ تیر ماه تا ۲۳ شهریور ماه سال جاری در تمامی مناطق و فرهنگسراهای خاص و تابعه در حال برگزاری است و تسهیل گری در امور فرهنگی یکی از اهداف عمده آن است. طراحی در این باره می‌گوید: «چنین کارهایی باعث می‌شود مخاطب تشویق شود و کتاب هم به آسانی در دسترس او قرار گیرد. پیش از این امکان مشاهده عناوین کتاب‌ها در سایت و مراجعه به کتابخانه و دریافت کتاب از آن وجود داشت، اما با پیک کتاب می‌خواهیم قابلیت دریافت کتاب در منازل را هم فراهم کنیم.»

پاتوق کتاب
یکی دیگر از برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری برای گسترش فرهنگ کتابخوانی ویژه‌برنامه «پاتوق کتاب» است. این برنامه به منظور ساماندهی و ایجاد تحول جریان‌ساز در حوزه کتاب و با حضور مؤثر مخاطبان در دو بخش پاتوق‌های کتاب در مناطق برگزیده و پاتوق‌های کتاب در نماز جمعه تهران اجرا می‌شود. گسترش فرهنگی مطالعه، جذب اقشار مختلف در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی که یکی از مطالبات همیشگی مقام معظم رهبری است، اهداف برگزاری این طرح هستند.

مخاطبان این طرح نیز برخلاف پیک کتاب، عموم شهروندان تهرانی هستند که می‌توانند در فرهنگسراهای ملل، خاوران، ابن سینا، اشراق و مکان برگزاری نماز جمعه تهران از ویژه برنامه‌های پاتوق کتاب بهره‌مند شوند. ویژه‌برنامه‌هایی شامل نشست‌ها، رونمایی‌ها، دیدار با نویسندگان، کارگاه‌های آموزشی، نقد و نظر و… که مطمئناً می‌تواند برای علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی جذابیت‌های خاصی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *