صفحه اصلی / نظرات کاربران / پاورقی / خود زنی یک ناشر…

خود زنی یک ناشر…

 خود زنی یک ناشر ….

این متن رو یکی از همکارای کتابفروش برای ما ارسال کردن دلمون نیومد منتشرش نکنیم.

با سلام و خسته نباشید بنده محمدی هستم مدیر یک کتابفروشی کوچک در شمال کشور . همونطور که در جریان هستین انتشارات (بین المللی) گاج طی یک حرکت عجیب و باور نکردنی به بهانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به مدت یک ماه تمام کتابهای چاپ شده خودشو با ۵۰ درصد تخفیف ارائه میکنه. تو نگاه اول به خودت میگی چقد خوب باریکلا گاج آفرین به گروه آموزشی جوکار چه خوبه که انقدر به فکر دانش آموزاس چقدر خوبه که سالگرد انقلاب اسلامی انقدر براشون مهمه و کلی چقدر خوب دیگه.

ولی وقتی بیشتر دقت میکنی و ریز میشی تو این قضیه متوجه عمق فاجعه میشی. این کاری که یه ناشر بزرگ مثل گاج انجام میده کاملا یه خود زنیه و علاوه بر خود زنی این یه دگر زنی هم هست. هیچ میدونید چند نفر در بخش فروش و توضیع کتاب فعالیت میکنن؟ میدونید چندین نفر تو این بخش زحمت میکشن و چندین نفر از این سفره نون میخورن؟ چنتا کتابفروش و مرکز پخش و بانک کتابو … داریم تو این مملکت که بخش عمده ای از فروششون  و سودشون و نونشون از کتابای همین انتشارات گاجه؟ وقتی یه ناشر مثل گاج دست به همچین حرکت انتحاری میزنه یعنی یک ماه تموم این همه آدم باید بیکار بشینن یعنی یک ماه تموم تو هیچی نمیتونی ببری سر سفرت یعنی یک ماه باید مگس بپرونی. این به این معنی نیست که کل بازار کتابای آموزشی گاجه ولی بخش عمده این بازار رو گاج پوشش میده وقتی گاج از خرید یه کتابفروشی اونم تو این فصل که بازار به خواب عمیقی فرو رفته  حذف بشه سبد خرید کامل نمیشه و بقیه کتابا و ناشرا هم افت فروش پیدا میکنن. از تمام اینا که بگذریم از لحاظ روانشناسی هم این حرکت عواقب جالبی نداره. وقتی ناشر بزرگی دست به همچین کاری میزنه چنتا معنی میده اولیش این که این ناشر با مشکلات مالی زیادی روبروست و میخواد از این طریق بخشی از این مشکلات رو حل بکنه که به نظر من راه درستش این نیست. یه معنی دیگش اینه که کتابای این ناشر امسال فروش خوبی نسبت به سالهای گذشته نداشته و میخواد از این طریق بازار از دست رفته خودشو از دست رقبا بگیره و دوباره بازار رو مال خودش بکنه که قطعا میگم این کار شدنی نیست و وقتی تو هر شغلی از رقبا عقب افتادی تو دنیای امروز محاله برگشتن به جای اول. حرف رقبا شد یه فکر دیگه  همین رقبا هستن. با این حرکت میخواد ضربه بزنه به رقبا ولی قطع به یقین اولین ضربه به خود ناشر میخوره و مهمترین ضربه ای که ناشر میخوره ذلیل کردن کتاب خودشه.

در هر صورت این اتفاق افتاده و کاریش نمیشه کرد ولی راهکارای زیادی بود برای انجام که انجام نشد.

گروه آموزشی جوکار عزیز میتونستن این کار رو با مراکز فروششون انجام بدن که هم مردم تو این زمستون کتاب دوباره با کتابفروشی ها آشتی کنن و هم به کسب  و کار خیلیا رونق بدن. به عنوان مثال گاج این تخفیف رو به عوامل فروشش میداد و سلسله مراتب رعایت میشد و خریدار کتابو با تخفیف از فروشگاهها و کتابفروشی ها تهیه میکرد.

این ۵۰ درصد تخفیف حتی برای یک جلد کتاب در حالی اتفاق می افته که انتشارات گاج با عوامل فروش با سخت گیری های فراوان برخورد میکنه.ابتدای سال برای عقد قرارداد باید مبلغ n میلیون تومان پیش پرداخت کنی که تازه فایلت فعال بشه هر فاکتورت باید فلان قدر باشه که اصلا برات فاکتور صادر بشه و…

امیدوارم روزهای بهتری پیش روی همه باشه.امیدوارم مواظب دل همدیگه باشیم و امیدوارم یه روزی برسه که همه چیز رو فدای پول،شهرت و قدرت نکنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *