صفحه اصلی / تازه ترین خبرها... / مجموعه پنج جلدی «بوی جوراب را قرض نده» از شهرام شفیعی

مجموعه پنج جلدی «بوی جوراب را قرض نده» از شهرام شفیعی

 

زبان طنز طی سال‌های گذشته به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای ارتباطی در حوزه نوشتار برای ارائه مفاهیم فراموش شده و یا تکرار شده در فضای اجتماعی، زیستی و حتی سیاسی به شمار می‌رود، ابزاری که به دلیل بیان خاص خود، قدرت تأثیرگذاری روزافزونی را دارا بوده و سعی داشته و دارد آنچه که با شیوه و بیان روایی عادی و معمول قابلیت عنوان و ارائه نداشته را به شکلی ساده و بدیع به مخاطب ارائه و در نهایت به او بقبولاند.

در حوزه مسائل زیستی در شهرهای بزرگ و به طور کلی زندگی شهری و آموزش مفاهیم و ساختارهای زندگی در چنین موقعیتی به نسل نوجوان و حتی کودکان جامعه، استفاده از زبان طنز یکی از ابزارهای مؤثر در افزایش ضریب نفوذ یادگیری و اعتماد و باور به موضوعی خاص به شمار می‌رود. مجموعه پنج جلدی طنز « بوی جوراب را قرض نده» نیز با همین پشتوانه به قلم شهرام شفیعی، نویسنده و روزنامه‌نگار شناخته شده کودک و نوجوان تألیف و منتشر شده است.

شفیعی در زمره معدود نویسندگانی است که بخش قابل توجهی از زندگی کاری و حرفه‌ای خود را صرف نوشتن برای کودکان و نوجوانان و طنز نوشتن برای آنها کرده است. او با تلفیق ساده‌نویسی و طنازی توانسته ژانر و نوع نوشتاری منحصر به فردی را در آثار خود خلق کند که همواره با اقبال قابل توجهی نیز از سوی مخاطبان همراه شده است.

شفیعی در مجموعه پنج جلدی «بوی جوراب را قرض نده» از همان ابتدا و در نام کتاب به سراغ مطایبه و شوخی‌های جذاب با محتوایی رفته که در صدد ارائه آن است و از آغاز و در نام‌گذاری، هدف مشخصی را برای انتقال به مخاطب انتخاب کرده که چیزی جز یادآوری برخی عادات بد در زندگی اجتماعی و تلاش برای اصلاح آن نیست.

این مجموعه از چند زاویه اثری قابل توجه به شمار می‌رود. نخست از زاویه نگارش و درک درست نویسنده از اقتضائات سن مخاطبانش. استفاده درست از کلمات و عبارات و واژه‌ها و فراتر از آن مفاهیم و موضوعاتی که دستمایه طرح یک موضوع محوری قرار می‌گیرد، شناختن حد و مرز شوخی‌‌های مناسب سن و تلاش برای کسب ادبیات میانه و مورد پسند همگان از مهم‌ترین نکاتی است که او برای تألیف این مجموعه از آن بهره برده است.

شفیعی به واسطه سال‌ها قلم زدن و تجربه طنازی برای مخاطبان کودک و نوجوان و حتی بزرگسال و جا انداختن روایت خود از طنز، به شکلی انحصاری از بیان طنز رسیده که به گواه تجربه آثار دیگرش مورد پسند و اقبال مخاطب است و به اصطلاح می‌توان گفت که او رگ خواب مخاطبش را در این زمینه به دست آورده است.

نکته دیگر در این کتاب تصویرگری‌های زیبای رضا مکتبی است که با استفاده از المان‌های قابل درک از زندگی شهری و نمایشی کمیک از موقعیت‌های روایی کتاب به زیبایی کتاب بیش از پیش افزوده است.

مجموعه پنج جلدی «بوی جوراب را قرض نده» با عناوین؛ افسانه های یونان باستان، بدترین نویسندگان دنیا، خانه ببر گرسنه، مسافری از آینده و عکس یادگاری با تمساح از انتشارات نیستان منتشر شده است.

ارکاخبر

یک دیدگاه برای " مجموعه پنج جلدی «بوی جوراب را قرض نده» از شهرام شفیعی " ثبت شده است

  1. سلام
    من موضوع پایان نامه ام را بررسی عناصر داستان در آثار طنز جناب شهرام شفیعی انتخاب کرده ام اما متاسفانه هر چه تلاش کردم سه اثر ۱- بوی جوراب را قرض نده ۲- با تخم مرغ مهربان باش و ۳- چرا کچل ها عاقبت بخیر می شوند را نتوانستم پیدا کنم . لطفا راهنمایی فرمایید . خیلی لازم دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *