صفحه اصلی / تازه ترین خبرها... / نامه هشدار دهنده انجمن ناشران آموزشی به صدا و سیما

نامه هشدار دهنده انجمن ناشران آموزشی به صدا و سیما

به نام دانای توانا

مدیرکل محترم بازرگانی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای عباس مهدوی مهر

با سلام و احترام

این‌جانبان اعضای هیئت مدیره‌ی انجمن فرهنگی ناشران آموزشی کشور – که طبق اساسنامه، مهم‌ترین هدف این تشکّل اعتلای سطح علمی و فرهنگی محصولات آموزشی کشور است ـ به عنوان نهادی تخصصی و مسئول در زمینه ی آموزش و امور تربیتی، پیشنهادهایی را برای آسیب‌زدایی از برخی برنامه های آموزشی ـ مشارکتی رسانه ملی به عرض می رساند:

۱ـ توجه به این واقعیت ضروری است که صدا و سیما در جایگاه رسانه ملّی، بیشترین تاثیر را بر ذهن، زبان و فرهنگ عمومی جامعه دارد، تا آن جا که اغلبِ جوانان و نوجوانان کشور ـ خاصه جوانان و نوجوانان شهرستانی و روستایی که تنها امکان ارتباط عمومی آنها رسانه ملّی کشور می‌باشد ـ آنچه را به عنوان گزاره های آموزشی و مشاوره‌ای در صدا و سیما می‌بینند و می‌شنوند، همچون وحی منزل دانسته، آن را محک و معیار راستی و ناراستی گفته‌ها و نوشته‌های معلمان، مولفان و دیگر فعالان عرصه آموزش و تربیت کشور می‌پندارند؛ با در نظر داشتن چنین جایگاهی، اخلاقاً و شرعاً باید کسانی در برنامه‌های آموزشی و تربیتی رسانه ملّی فعال باشند که سوابق درخشانی در کارنامه ی تحصیلی، علمی وآموزشی و اخلاقی ایشان نقش بسته باشد. زبدگانی که صدا و سیما را، نه سکویی برای رسیدن به معروفیت، بلکه ابزاری ملّی برای ترویج گسترده‌تر دستاوردهای علمی و فرهنگی خود بدانند.

۲ـ همانگونه که در آگهی‌های بازرگانی، استفاده از صفات برتر یا عناوین متمایزکننده، نیاز به ارئه مدارک معتبر دارد، برای بالا بردن ضریب اطمینان آحاد جامعه و همچنین جوانان این مرز و بوم که آینده‌سازان ایران اسلامی خواهندبود، پیشنهاد می‌شود در برنامه‌های مشارکتی‌ ـ آموزشی نیز درخواست مدارک و مستندات تحصیلی معتبر و دانشگاهی از مدرسان و مشاوران برنامه‌های آموزشی (به‌صورت زنده و یا از قبل تهیه‌شده) جزو ضوابط و شرایط حتمی باشد و سپس اقدام به ضبط و یا اجرای برنامه مشارکتی گردد، (و در صورت مبهم بودن مدارک، استعلام از وزارت‌خانه‌ی مربوط نسبت به صحت و اعتبار مدارک ارائه شده بسیار ضروری به‌نظر می‌رسد). اخیرا در ممیزی‌هایی که طی وظیفه ذاتی ازپیش‌گفته‌شده، توسط این انجمن صورت گرفته است، افرادی از اعتماد مردم به رسانه ملّی استفاده‌ی سوء نموده‌اند و خود را (و حتی خانواده خود را) به کّرات در رسانه ملّی، رتبه یک کنکور معرفی نموده‌اند که تقاضای این انجمن، رسیدگی به صحت این اداعاها می‌باشد و از آنجا که برنامه ها از قبل تهیه شده است و شورای محترم بازبینی آن را بازبینی می‌نمایند، درخواست ارائه مدارک تمامی موارد ادعایی را از استادان و مدرسان محترم بویژه کسانی که خود را دکتر، مهندس یا رتبه‌ی برتر کنکور معرفی کرده‌اند، داریم.

همان‌گونه که حضرتعالی و تمامی مدیران محترم مطلع می‌باشند مطابق قانون که در تاریخ ۱۶/۱۲/۱۳۸۸به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی ایران رسیده است «استفاده از عناوین علمی دکتر، مهندس و مانند این‌ها که شرایط اخذ آن مطابق قوانین و مقررات مربوط تعیین می‌گردد، توسط هر فرد برای خود، مستلزم داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و یا خارجی مورد تأئید رسمی وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌باشد. مرتکبین استفاده غیرمجاز از عناوین علمی مذکور به مجازات ماده ۵۵۶ فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

تبصره‌ـ استفاده غیرمجاز از عناوین فوق شامل استفاده در مکاتبات اداری یا در تبلیغ عمومی از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، تارنما (سایت) یا نطق در مجامع و یا انتشار اوراق چاپی یا خطی خواهد بود.»

۳ـ خواهشمندیم بررسی دقیق محصولاتی که از طریق سامانه‌های پیامکی یا شماره تلفن‌های به نمایش درآمده در برنامه‌های آموزشی، به مخاطبان عرضه می‌شود پیش از اجرای برنامه‌ها صورت پذیرد. بسیاری ازاین محصولات ـ از جمله پکیج‌ها، همایش‌ها یا کلاس‌ها و … ـ از هیچ وزارتخانه و یا نهاد و مرجع ذی صلاح قانونی دارای مجوز نیستند. ونظر به اعتماد آحاد جامعه به رسانه ملّی و معرفی این گونه کالاها که عموماً با تحمیل هزینه‌های هنگفتی به دانش آموزان و اولیا آنها همراه است، فاقد وجاهت قانونی می‌باشد. هزینه‌های دریافتی بابت این پکیج‌های ارزیابی نشده، بین چند میلیون تا چند ده میلیون تومان است.

و در پایان، این انجمن علمی و فرهنگی که دارای مصوبات و مجوزهای لازم از مبادی ذیربط می‌باشد، آماده هرگونه همکاری فرهنگی، بدون تبلیغ گروه یا پکیج و یا هرگونه المانی که گرایش این انجمن را به یک گروه خاص در اذهان متبادر نماید، با رسانه‌ی ملّی است. اعضای این انجمن با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب، متعهد و بنام کشور و همچنین در اختیار داشتن آخرین روش‌های آموزشی مورد تایید وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات و بهداشت درمان و آموزش پزشکی و شوراهای مربوطه، آماده‌ی هم‌کاری همه جانبه با رسانه ملّی بدون هیچ چشم‌داشت مالی می‌باشد تا بدین وسیله، ذائقه‌ی مخاطبان رسانه‌ی ملّی نسبت به برنامه‌های آموزشی و فرآیند یاددهی ـ یادگیری دگرگون گردد و برنامه‌های وزین، کارشناسی‌شده و بهنجار، جایگزین برخی برنامه‌هایی شود که از اهداف آموزشی مصوب و متعارف کشور فاصله و صرفاٌ جنبه اقتصادی به خود گرفته است.

شایان ذکر است این انجمن آمادگی دارد در جلسه‌ای حضوری، با جنابعالی و یا کارشناسان مربوط و یا شبکه و ….. (به صلاحدید خود جنابعالی) مراتب را با ارائه‌ی مستندات، کارشناسی و واکاوی نماید. قبلاً از تدبیر و مدیریت جنابعالی کمال تشکر و قدردانی را داریم.

با تجدید احترام

علی امین صادقیه (رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران آموزشی)

دکتر هامون سبطی (مدیرمسئول انجمن و عضو کمیته ی ارزیابی منابع آموزشی و تربیتی وزارت آموزش پرورش)

سجاد حجازی (مسئول واحد حقوقی انجمن فرهنگی ناشران آموزشی)

ارکانیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *