صفحه اصلی / تازه ترین خبرها... / چاپ پنج مجموعه شعر شاعران معاصر در قطع پالتویی

چاپ پنج مجموعه شعر شاعران معاصر در قطع پالتویی

 

موسسه انتشارات نگاه که چند سالی است به چاپ مجموعه اشعار شاعران معاصر مشغول است، در جدیدترین چاپ ۵ مجموعه شعر، آنها را در قطع پالتویی منتشر کرد.

انتشارات نگاه ، پنج مجموعه شعر خود را در چاپ جدید در قطع پالتویی منتشر کرد. حمید مصدق، سیاوش کسرایی، احمد شاملو، سیمین بهبهانی و نیما یوشیج پنج شاعری هستند که به تازگی، مجموعه کامل اشعارشان در قطع پالتویی منتشر شده است.

علیرضا رییس‌دانایی، مدیر انتشارات نگاه در معرفی ویژگی‌های این کتاب‌ها به ایبنا اظهار کرد:‌ این پنج مجموعه برای چاپ جدید، دوباره ویراستاری شد‌ه‌اند و از هر نوع غلطی پیراسته‌اند. همچنین حروف چشم‌نوازتر و صفحه‌بندی جذابی برای کتاب‌ها انتخاب شده‌ است تا مخاطب از خواندن کتاب خسته نشود.

وی ادامه داد: تمامی پنج مجموعه در قطع جدیدی (پالتویی)‌ چاپ شده‌اند تا قابل حمل باشند و مخاطب بتواند به راحتی آن را جابه‌جا کند. نوع کاغذ و صحافی نیز تغییر کرده و بسیار ممتاز شده است تا به راحتی آسیب نبیند.

مدیر موسسه انتشارات نگاه در توضیح قیمت مجموعه‌های جدید گفت: بهای این کتاب نسبت به کتاب‌های پیشین ارزان‌تر شده است تا جوانان راحت‌تر بتوانند این مجموعه‌های ارزشمند را تهیه کند. در واقع ما در چاپ سری جدید این مجموعه‌ اشعار تلاش کردیم تا از هر جهت، نظر مخاطبان را جلب کنیم.

در ادامه به معرفی مختصر این پنج مجموعه می‌پردازیم:

«مجموعه اشعار حمید مصدق»

چاپ سیزدهم (چاپ نخست پالتویی) مجموعه اشعار حمید مصدق در ۷۷۲ صفحه، شمارگان سه هزار نسخه و به بهای ۴۰ هزار تومان منتشر شده است. در این کتاب مجموعه شعرهای «درفش کاویان/ ۱۳۴۱»، «آبی، خاکستری، سیاه/ ۱۳۴۳»، «در رهگذار باد/۱۳۴۷»، «از جدایی‌ها/ ۱۳۵۸»، «سال‌های صبوری/ ۱۳۶۹» و «منظومه هستی،  شیر شرح/ ۱۳۷۶» آورده شده است.

در یکی از شعرهای این مجموعه می‌خوانیم:
«مرا با سوز جان بگذار و بگذر/ اسیر و ناتوان بگذار و بگذر
چو شمعی سوختم از آتش عشق/ مرا آتش به جان بگذار و بگذر
دلی چون لاله بی داغ غمت نیست/ بر این دل هم نشان بگذار و بگذر
مرا با یک جهان اندوه جانسوز/ تو ای نامهربان بگذار و بگذر
دو چشمی را که مفتون رخت بود/ کنون گوهرفشان بگذار و بگذر
در افتادم به گرداب غم عشق/  مرا در این میان بگذار و بگذر
به او گفتم: حمید از هجر فرسود!/ به من گفتا: جهان بگذار و بگذر»

«مجموعه اشعار سیاوش کسرایی»

چاپ پنجم (چاپ نخست پالتویی) از مجموعه اشعار سیاوش کسرایی در ۹۸۴ صفحه، شمارگان دو هزار نسخه و به بهای ۵۰ هزار تومان منتشر شده است.

این کتاب شامل دفترهای شعر «آوا/ ۱۳۳۶»، «آرش کمانگیر/ ۱۳۳۸»، «خون سیاوش/ ۱۳۴۱»، «سنگ و شبنم/ ۱۳۴۵»، «با دماوند خاموش/ ۱۳۴۵»، «خانگی/ ۱۳۴۶»، «به سرخی آتش، به طعم دود/ ۱۳۵۵»، «از فرق تا خروسخوان/ ۱۳۵۷»، «آمریکا! /آمریکا!/ ۱۳۵۸»، «چهل کلید/ ۱۳۶۰»، «تراشه‌های تبر/ ۱۳۶۲»، «پیوند/ ۱۳۶۳»، «هدیه برای خاک/ ۱۳۶۸»، «ستارگان سپیده‌دم/ ۱۳۶۸»، «مهره‌ی سرخ/ ۱۳۷۴» و «هوای آفتاب/ ۱۳۸۱» است.

در صفحه نخست این کتاب و در معرفی شاعر آمده است: «سیاوش کسرایی به سال ۱۳۰۵ خورشیدی در اصفهان زاده شد و بسیار زود، در همان کودکی، به همراه خانواده‌اش به پایتخت آمد. در دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران درس خواند. او در صف شاگردان نیما یوشیج ، شاعری نام‌آور و برجسته به شمار می‌رود. دوازده سال پایانی زندگی‌اش در خارج از کشور گذشت و در سال ۱۳۷۴ به دلیل بیماری قلبی در وین، پایتخت اتریش، زندگی را بدرود گفت و در گورستان مرکزی وین (بخش هنرمندان) به خاک سپرده شد.»

در یکی از شعرهای این مجموعه می‌خوانیم:

«آتش گرفتن ای غم و افروختم، بس است/ یک دم رها نمی‌کنی‌ام، سوختم، بس است
سنگین شدم ز درد و چو سنگی به درد خویش/ خون را چو لعل در جگر اندوختم، بس است»

«مجموعه اشعار نیما یوشیج»

چهاردهمین چاپ (چاپ نخست پالتویی) مجموعه اشعار نیما یوشیج در ۹۰۲ صفحه، شمارگان یک هزار و ۱۰۰ نسخه و به بهای ۴۵ هزار تومان منتشر شده است. در ابتدای این کتاب دو یادداشت از دکتر محمد معین و جلال آل‌احمد درباره نیما آمده است.

در قسمتی از این کتاب به قلم سیروس طاهباز، گردآورنده اثر می‌خوانیم: «این کتاب مجموعه‌ی کامل اشعار فارسی نیما یوشیج است، که به یاری خداوند بزرگ در طول سالیان متمادی به گردآوری، نسخه‌برداری، تدوین و آماده کردنشان برای چاپ توفیق یافتم. شعرهای فارسی به پیشنهاد روانشاد عالیه خانم جهانگیر (یوشیج) و زنده‌یاد جلال آل احمد و موافقت استاد بزرگ محمد معین، وصی نیما، و لطف آقای شراگیم یوشیج، به تدریج از سال ۱۳۴۰ به بعد تفکیک، نسخه‌برداری و تدوین کردم و بخشی از آنها را در طول این سالیان در مجموعه‌های جداگانه منتشر کردم…
در سال ۱۳۶۴ به نشر مجموعه‌ی نسبتاً کاملی از شعرهای فارسی نیما یوشیج توفیق یافتم که با نام «مجموعه‌ی آثار نیما یوشیج، دفتر اول، شعر» در ۷۲۲ صفحه توسط «نشر ناشر» به چاپ رسید. با انکه خوشحال بودم پس از گذشت ۲۴ سال از آغاز کار، سرانجام شعرهای کسی که شعر امروز ایران با نام او آغاز می‌شود پس از گذشت ۲۶ سال از خاموشی او یکجا، توسط من به چاپ می‌رسد اما عمیقا متاسف بودم که به دلیل شتاب ناشر، غلط‌های چاپی بسیاری در آن راه یافته بود…
اما چاپ «مجموعه‌ی کامل اشعار فارسی نیما یوشیج» موسسه انتشارات نگاه، چاپ اول، ۱۳۷۰، گرچه به نسبت مجموعه‌های دیگر امتیازات فراوان دارد، از جمله شامل بودن تمامی اشعار نیما، اما به رغم کوشش مدیر آگاه و دلسوز آن، خالی از غلط‌های چاپی نیست که البته گناه آن به گردن راقم این سطور است. غلط‌های مهم آن در چاپ حاضر اصلاح شده است.»

در این کتاب تمامی دفاتر شعر نیما مانند «ماخ‌اولا»، «شعر من»، «ناقوس»، « شهر شب و شهر صبح»، «قلم‌انداز»، «فریادهای دیگر و عنکبوت رنگ»، «آب در خوابگه مورچگان» و «افسانه» آمده است.

در یکی از شعرهای این مجموعه می‌خوانیم: «‌ترا من چشم در راهم شباهنگام/ که می‌گیرند در شاخ «تلاجن» سایه‌ها رنگ سیاهی/ وزان دلخستگانت راست‌اندوهی فراهم؛/ ترا من چشم در راهم./ شباهنگام. در آن‌دم که برجا دره‌ها چون مرده ماران خفتگانند؛/ در آن نوبت که بندد دست نیلوفر به پای سرو کوهی دام/ گرم یاد آوری یا نه، من از یادت نمی‌کاهم؛/ ترا من چشم در راهم.»

«مجموعه اشعار سیمین بهبهانی»

چاپ هشتم (چاپ نخست پالتویی) مجموعه اشعار سیمین بهبهانی در یک هزار و ۲۰۰ صفحه، شمارگان دو هزار نسخه و به بهای ۶۰ هزار تومان منتشر شده است.

این کتاب از ۹ فصل به نام‌های «جای پا/ ۱۳۳۵-۱۳۲۵»، «چلچراغ/ ۱۳۳۶-۱۳۳۵»، «مرمر/ ۱۱۴۱- ۱۳۳۶»، «رستاخیز/ ۱۳۵۲-۱۳۴۱»، «خطی ز سرعت و از آتش/ ۱۳۶۰- ۱۳۵۲»، «دشت ارژن/ ۱۳۶۲-۱۳۶۰»، «یک دریچه آزادی/ ۱۳۷۴-۱۳۶۲»، «یکی مثلاً این‌که …/ ۱۳۷۷-۱۳۷۴» و «تازه‌ها/ از ۱۳۷۷ تا …» تشکیل شده است.

در یکی از شعرهای این مجموعه می‌خوانیم:
«دلم گرفته، ای دوست!/ هوای گریه با من
گر از قفس گریزم/ کجا روم، کجا، من؟

کجا روم؟ که راهی/  به گلشنی ندارم
که دیده برگشودم/  به کنج تنگنا، من

نه بسته‌ام به کس دل/ نه بسته دل به من کس
چو تخته پاره بر موج/ رها، رها، رها، من

ز من هر آن که او دور/ چو دل به سینه نزدیک
به من هر آن که نزدیک/ ازو جدا، جدا، من!

نه چشم دل به سویی/ نه باده در سبویی
که تر کنم گلویی/ به یاد آشنا، من

ز بودنم چه افزود؟/ نبودنم چه کاهد؟
که گویدم به پاسخ/ که زنده‌ام چرا من؟

ستاره‌ها نهفتم/ در آسمان ابری ـ
دلم گرفته، ای دوست! هوای گریه با من…»

در این کتاب علاوه بر نمایه الفبایی، نمایه‌ای از شعرهایی که سیمین بهبهانی در اوزان جدید سروده، نیز آمده است.

«مجموعه اشعار احمد شاملو»

آخرین کتاب موسسه انتشارات نگاه که در قالب پالتویی منتشر شده، چاپ دوازدهم مجموعه اشعار احمد شاملو است که در یک هزار و ۱۲۰ صفحه، شمارگان یک هزار و ۵۰۰ نسخه و به بهای ۵۵ هزار تومان به چاپ رسیده است.

مجموعه اشعار احمد شاملو از ۱۸ فصل با عنوان‌های «آهن‌ها و احساس/ ۱۳۲۹-۱۳۲۶»، «۲۳/ ۱۳۳۰»، «قطع نامه/ ۱۳۳۰-۱۳۲۹»، «هوای تازه/ ۱۳۳۵- ۱۳۲۶»، «باغ آیینه/ ۱۳۳۸-۱۳۳۶»، «لحظه‌ها و همیشه/ ۱۳۴۰-۱۳۳۹»، «آیدار در آینه/ ۱۳۴۳-۱۳۴۱»، «آیدا: درخت و خنجر و خاطره/ ۱۳۴۴-۱۳۴۳»، «ققنوس در باران/ ۱۳۴۵-۱۳۴۴»، «مرثیه‌های خاک/ ۱۳۴۸-۱۳۴۵»، «شکفتن در مه/ ۱۳۴۹-۱۳۴۸»، «ابراهیم در آتش/ ۱۳۵۲-۱۳۴۹»، «دشنه در یس/ ۱۳۵۶-۱۳۵۰»، «ترانه‌های کوچک غربت/ ۱۳۵۹/۱۳۵۶»، «مدایح بی‌صله/ اشعار تا سال ۱۳۶۹»، «در آستانه/ ۱۳۷۶- ۱۳۶۴»، «حدیث بی‌قراری ماهان/ ۱۳۷۸- ۱۳۵۱» و «یادداشت‌ها و توضیحات» تشکیل شده است.

در یکی از شعرهای این کتاب می‌خوانیم:
«به پرواز/ شک کرده بودم/ به هنگامی که شانه‌هایم/ از وبال بال/ خمیده بود،/ و در پاکبازی معصومانه‌ی گرگ ومیش/ شب‌کور گرسنه چشم حریص/ بال می زد.
به پرواز/ شک کرده بودم من.
سحرگاهان/ سحر شیری رنگی ِ نام بزرگ/ در تجلی بود./ با مریمی که می شکفت گفتم: «شوق دیدار خدای‌ات هست؟»/ بی که به پاسخ آوایی بر آورد/ خسته گی باز زادن را/ به خوابی سنگین/ فرو شد/ هم‌چنان/ که تجلی ساحرانه‌ی نام بزرگ؛
و شک/ بر شانه‌های خمیده‌ام/ جای نشین سنگینی توان‌مند بالی شد/ که دیگر بارش/ به پرواز/ احساس نیازی
نبود.»

طراحی روی جلد این پنج مجموعه توسط بهزاد خورشیدی انجام شده است. همچنین در پایان هر مجموعه و برای راحتی مخاطبان، سه نمایه الفبایی نام مجموعه، الفبایی نام شعرها و الفبایی سطر اول شعر آمده است.

این پنج مجموعه را می توانید از ارکابوک تهیه نمایید.

ارکاخبر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *